Versenyszabályzat
1. Általános tudnivalók
Jelentkezési határidő: 2019. november 30.
2. Versenyszámok az iskolai produkciók számára
Az István, a király rockopera négy jelenetből áll.
3. Versenyszámok a szóló produkciók számára (Best of István)
Mindazok a tanulók, akik az iskola által szervezett előadásban nem tudják magukat megmutatni, lehetőségük nyílik arra, hogy szóló szerepekre jelentkezzenek.
4. A verseny időbeosztása és a pontozása
Felhívás – részletes tudnivalókkal 2019. szeptember 16.
Jelentkezési határidő 2019. november 30.
A pontozás menete az iskolai produkciók esetében (az eredeti kiírás értelmében):
A felkészülés első (és minden további) szakaszának lezárásakor a versenyzők rögzítik a „versenyművet”. A videókat bemutatjuk az online felületünkön (YouTube – Iskolás István, https://iskolasistvan.hu). A versenyben a szerepdalok versengenek, a szabadon választott dalok a zsűritagok számára elérhetőek a döntésüket, értékelésüket megsegítendő.
A zsűritagok-mentorok külön-külön pontoznak 1-10 pontot adva. Ebből jön ki egy átlagpontszám, mely maximálisan 10 pont lehet.
A közönség is pontozza a produkciókat a https://iskolasistvan.hu felületen, ugyancsak 1-10 pontot adva, melyből szintén átlagpontszámot számítunk. (Ez is maximum 10 pont lehet.)
A két átlagpontszám összesítve adja ki az adott produkció értékét, mely maximum 20 pont lehet összesen.
A felkészülés első szakaszában a feltöltésre került összes videó pontozható. A továbbjutóknak a zsűri tanácsokat adhat, hogyan ajánlatos „jobbítani” a produkciót.
A második egyben utolsó fordulóban a 12 (4x3) legjobb kap újabb lehetőséget.
E logika mentén alakul ki a végső sorrend, mely alapján 4 győztes iskola kerül kiválasztásra (jelenetenként 1-1 iskola győzelmével).
1. kör – a legjobb 12 iskola kiválasztása
A videók feltöltése: 2020. február 17-21.
Szavazás: 2020. március 2-19.
Eredményhirdetés: 2020. március 20.
2. kör – a 4 győztes iskola kiválasztása
Koncepció a tanácsok alapján és a videók feltöltése: 2020. április 20-26.
Szavazás: 2020. május 4-14.
Eredményhirdetés: 2020. május 15.
Próbaidőszak a négy győztes iskolának: később tesszük közzé
Bemutató az iskolai produkciók kategóriában: 2019/20-as tanév végén
VERSENYSZABÁLYZAT VÁLTOZÁS! ⬇︎
A koronavírus okozta járvány, ill. az ennek nyomán bekövetkező hivatalos, országos változások okán az eredeti kiírást a szervezők módosították az alábbiak szerint – tudomásul véve, hogy a kialakult helyzetben a csoportoknak nincs módjuk újabb variációk felvételére, ahogyan a verseny mentorai sem tudnának személyesen jelen lenni a további munkában:
Az első fordulóban feltöltött videókra a közönség és a zsűri is szavaz 1-10 pontot adva.
A pontátlag alapján a március 20-án kihirdetett eredmény után minden jelenet 3-3 legtöbb pontszámot kapott produkciója továbbjut a második fordulóba, mely március 23-án kezdődik.
Pontszám egyenlőség esetén holtverseny is kialakulhat, ilyenkor a 3 legmagasabb pontszám akár 4 csapat továbbjutását is jelentheti jelenetenként.
A zsűri fenntartja magának a jogot, hogy az egyes körökből pontszám alapján nem továbbjutó csapatokat különdíjjal jutalmazza.
Ennek a körnek a folyamán a pontozás tiszta lappal, nulláról indul. A nézők és a zsűri egyaránt 1-10 pont között értékelheti a produkciókat – de immár nem általában történik az értékelés, hanem jelenetenként kell a továbbjutókat összehasonlítani, ily módon a kör végén a pontszám a jelenetenkénti 2-2 továbbjutót mutatja meg.
Ez a szavazási kör március 23-tól április 15-ig tart, az eredményhirdetésre április 16-án kerül sor. A jelenetenként 2-2 legmagasabb összesített pontszámmal rendelkező csapat jut tovább a harmadik, döntő körbe.
A 3. körnek a szavazása ismét nulláról, tiszta lappal indul április 17-én és tart május 14-ig. Ezúttal a jelenetenkénti 2-2 legjobbat kell egymással összehasonlítani, ugyanúgy 1-10 pontot adva (közönség és zsűri egyaránt), hogy kiderüljön, melyik csapat lett az adott jelenet legjobbja, melyik produkció nyerte annak a jelenetnek az előadási jogát.
Az előre nem látható járványügyi helyzet okán a szervezők május közepén teszik közzé, milyen körülmények közt és milyen formában tud megvalósulni a 4 győztes csoport jeleneteiből összerakott István, a király produkció.
A pontozás menete a szóló produkciók esetében (Best of István)
1.fázis : a zsűritagok-mentorok a beküldött két videó alapján 1-10 pontot adva értékelik a produkciókat, melynek átlagpontszáma maximum 10 pont lehet.
A közönség is pontozza a dalokat a www.iskolasistvan.hu felületen, ugyancsak 1-10 pontot adva, melyből az átlagot számolva szintén maximum 10 pont jöhet ki.
A zsűri és a közönség szavazatainak átlagpontszámát összeadva jön ki a jelentkező pontszáma, mely így maximum 20 pont lehet.
2. fázis : minden szerepre az első három helyezett kerül be a döntőbe. Összesen tehát a 7 szerepre 3 jelölttel számolva 21 döntősünk lesz. A 3-3 döntős jelölt ötleteket, tanácsokat, útmutatást kap a zsűri tagjaitól, melyet érdemes beépíteni a döntőbeli előadásba.
1. kör
A videók feltöltése: 2020. február 1-15.
Szavazás, a három legjobb versenyző kiválasztása szerepenként: 2020. március 2 - március 31.
Eredményhirdetés: 2020. április 1.
2. kör
Újabb videók elkészítése, korrekció a tanácsok alapján, feltöltés: 2020. április 8-19.
Szavazás, a győztesek kiválasztása: 2020. május 4 - május 14.
Eredményhirdetés: 2020. május 15.
VERSENYSZABÁLYZAT VÁLTOZÁS! ⬇︎
A kialakult járványügyi helyzetben a zsűri tagjainak tanácsadása online történik (pl. Skype, Messenger).
A videók feltöltési időszaka: április 8-tól 15-ig.
A szavazás és a győztesek kiválasztása április 17-től május 14-ig.
Próbaidőszak a győzteseknek a Best of István produkcióban: később tesszük közzé
Best of István előadás: később tesszük közzé
5. Technikai paraméterek a feltöltéshez
Amikor elkészültek a produkciók, okostelefonnal vegyék fel. A felvételHD legyen! Ez azt jelenti, hogy a kép minőségének 1920×1080 pixelesnek kell lennie. A kész felvétel elnevezése, azaz a fájl név legyen a következő:
6. Zsűri, mentorok
a. A zsűri tagjai a színházi élet fontos, jellemző pozícióiból kerülnek ki: művészek, rendezők, a koreográfusok, zenei vezetők, művészeti vezetők, díszlet- jelmez- és látványtervezők, valamint a modern eszközökön való megjelenési forma miatt számítunk a zsűriben vezető influencerek, vloggerek közreműködésére, akik az online szcéna meghatározó és a célzott korosztály számára véleményformáló képviselői.
Feke Pál
Junior Prima és Artisjus-díjas színész-énekes, „A Társulat” tehetségkutató győztese, István - és az utóbbi időben Koppány - megformálója az elmúlt 12 év „István, a király” előadásaiban
Novák Péter
énekes, színész, koreográfus és zeneszerző, a Kimnowak zenekar alapítója, a „Fölszállott a páva” tehetségkutató műsorvezetője, számos televíziós műsor írója és szereplője, a 2015-ös István, a király előadás rendezője, Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével kitüntetett művész.
Károly Kati
a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház zenei vezetője, az „István, a király” produkciók zenei vezetője, énektanára, az énekes castingok vezetője, Magyar Ezüst Érdemkereszttel kitüntetett művész
Hajzer Nikolett
énektanár-karvezető, a Magyar Állami Operaház Gyermekkarának vezetője
Karin Dragos
YouTuber, NYX Face Awards & Glamour WOTY nyertes influencer
Puskás Peti
VIVA és BRAVO díjas énekes, színész, 2016-tól az X-Faktor mentora és zsűritagja
Sebestyén Aba
POSZT fődíjas rendező, a marosvásárhelyi Nemzeti Színház színművésze és a marosvásárhelyi Yorick Stúdió magyar vezetője
Szulák Andrea
EMeRTon díjas énekes, színész, műsorvezető, „A Társulat” és „Az ének iskolája” mentora és zsűritagja
Szörényi Örs
énekes, dalszerző, dobos, az „István, a király” zeneszerzőjének, Szörényi Leventének a fia
7. A győztesek
- A négy jelenet előadói közül jelenetenként egy csapat kerül ki győztesen. Tehát összesen négy győztes csapatunk lesz.
8. Díjak, előadások
9. Segítség a felkészüléshez
A Zikkurat Színpadi Ügynökség maximális segítséget nyújt a felkészülésben minden elfogadott (visszaigazolt) iskolai csapatnak, hogy a produkciót a lehető legtökéletesebb módon állíthassa színpadra. Ennek érdekében az Ügynökség kérésre a szükséges kottákat, szövegkönyveket, zenei alapokat biztosítja, melyeket az iroda@iskolasistvan.hu e-mail címre elküldött levéllel igényelhetnek.
10. Gyakran ismételt kérdések
- Kérdés: Mikor és hol lesz a bemutató? Hány előadást tervezünk?
Válasz: Klasszikus István, a király előadást tervezünk, amivel turnézni is lehet.
A fent említettek miatt előadási időpont egyelőre nincs.
Szabadtéri színpadok és sportcsarnokok is a terveink között szerepelnek, mint játszóhely. Turnét - az iskolaév miatt - jövő nyárnál előbb biztosan nem tudunk megvalósítani.
- Kérdés: Mit jelent a kisiskolásoknak a próbaidőszak?
Válasz: A színházban szokásos próbarendben működünk, 4-6 hetes próbaidőszakban gondolkodunk. Ezen belül, a rendező utasításai és elképzelései szerint alakulnak a próbák. Ezt megelőzően és ez idő alatt egyéni énekórák, táncpróbák és egyéb felkészítő próbák is várhatóak.
- Kérdés: A próbaidőszak alatt, biztosítunk-e szállást és felügyeletet a gyerekeknek?
Válasz: Természetesen minden szükséges feltételt és körülményt biztosítunk, táborszerűen, napi 5 étkezéssel. Örömmel vesszük a szülői kíséretet - ha valaki ragaszkodik hozzá - de azt csak saját költségükre tehetik meg.
- Kérdés: A helyzetre való tekintettel nem gondolkodtak a verseny felfüggesztésében?
Válasz: Tekintettel arra, hogy a verseny február közepén indult online verzióban, minden körülmény amellett szólt, hogy ezt a sorozatot végigvigyük. Bíztunk abban is, hogy a járvány május végére - június elejére megoldódik és a versenykiírásnak megfelelően tudunk működni. A folytatás mellett szólt az is, hogy a versenyzők nagy része a felső korhatár környékén mozog és egy halasztás számukra ellehetetlenítette volna a részvételt. Mi pedig nem új versenyt akartunk hirdetni, hanem a már elindult gyerekekkel akartuk végig vinni a versenyt.
- Kérdés: A szereposztásnál - néhány kivételével - mindegyik szerepre 2 jelölt került beosztásra. Ez pontosabban mit takar? A 2 jelölt párbajozik, vagy a zsűri újra dönt?
Válasz: Ez nem egy további versenyhelyzet vázol fel, hanem egy szereposztási szituációt. Több előadás esetén, a szinte hasonló képességű fiatalok lehetőséget kapnak arra, hogy megmutassák magukat a szerepben, hangsúlyozva, hogy a meghirdetett szerepkörökben győztesünk csak egy van. Az hogy a döntő minden résztvevője szerephez jut, az annak köszönhető, hogy szorgalmas, igyekvő és nagyon tehetséges szereplő gárdával rendelkezünk.
- Kérdés: A szereposztásban lévők hogyan készüljenek a szerepre?
Válasz: Hamarosan kiküldjük azokat a zenei alapokat, amelyek az egyes szerepekhez tartoznak.
- Kérdés: A díjazás hogyan fog alakulni?
Válasz: A dicsőséget már mindenki megszerezte. Sajnos a díjakra kicsit várni kell.
- Kérdés: Kik utazhatnak Párizsba?
Válasz: Ez az út is várhatóan jövőre valósulhat meg. A versenyszabályzatban meghirdetett 7 győztes szólista és a négy győztes csapat nevesített szereplőin kívül, a különdíjasok esetében is abban gondolkodunk, hogy elvisszük Őket is erre az utazásra.
Az utazás 4 napos lenne, amelyben Párizs-i, Versailles –i és Disneyland –i látogatás is szerepelne.
Természetesen minden szükséges feltételt és körülményt biztosítunk.